امروز : جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۳   آخرين به روز رساني :  يکشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۳  كاربر :ميهمان    

منبع :: ايرنا       تاريخ درج مطلب :: شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۱
رییس مرکز ملی فرش: نمایشگاه فرش دستبافت ایران در مقر سازمان ملل برپا می شود

تبریز - رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: بر اساس تفاهم نامه این مرکز با سازمان ملل به زودی شاهد برپایی نمایشگاهی از هنر، صنعت فرش دستبافت کشور در مقر این سازمان خواهیم بود.

ˈمحمدباقر آقاعلیخانیˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در تبریز اضافه کرد: چاپ کتاب فرش ایران توسط سازمان ملل از دیگر برنامه های توافق شده با این سازمان است.

وی اظهار کرد: همچنین پنج فرش دستبافت نفیس ایران به سازمان ملل اهدا خواهد شد تا تبلیغی موثر از فرهنگ و هنر این مرز و بوم در خارج از کشور باشد.

آقاعلیخانی با بیان اینکه قالی دستباف ایران بهترین کیفیت و طرح را در مقاسیه با فرش دستباف دیگر کشورها دارد، تاکید کرد: برگزاری نمایشگاه در مقر سازمان ملل، اهدای فرش و چاپ کتاب فرش ایران جایگاه این هنر صنعت را بیش از پیش برای جهانیان آشکار می کند.

وی ادامه داد: با این اقدام ها مردم جهان بار دیگر خواهند فهمید که سکوی نخست فرش دستباف از آن ایران است.

رییس مرکز ملی فرش ایران گفت: ثبت نقوش قالی و علایم تجاری فرش دستبافت ایرانی در مجامع بین المللی از دیگر برنامه های اولیت دار این مرکز است که با جدیت دنبال می شود.

وی اضافه کرد: در این چارچوب نقوش فرش دستبافت تبریز و هریس از آذربایجان شرقی ثبت جهانی شده و به زودی شاهد ثبت دیگر طرح های فرش کشور خواهیم بود.

آقاعلیخانی افزود: با ثبت جهانی این نقوش امکان جعل و سودجویی دیگر کشورها از نقوش معتبر و اصیل ایرانی از بین می رود.

وی با بیان اینکه قالی ایران به عنوان پرچم دوم کشورمان در مجامع بین المللی شناخته می شود تاکید کرد: توجه به این زمینه و استفاده از ظرفیت های دیگر حوزه صنایع دستی و دکور برای تبلیغ قالی ایران موجب شناخته شدن بهتر فرش ایران در بازارهای جهانی می شود.

آقاعلیخانی هم افزایی ظرفیت های کشور در این زمینه را عامل مهمی در افزایش صادرات قالی کشور و افزایش ارز آوری دانست

Label